# CMLD2004G BK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMLD2004G BK
- **Manufacturer:** Central Semiconductor Corp
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmld2004g-bk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmld2004g-bk#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100 nA @ 240 V
- **Diode Configuration:** 2 Independent
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 50 ns
- **Speed:** Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
- **Supplier Device Package:** SOT-563
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1 V @ 100 mA