# CML1206X7R102KT50V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CML1206X7R102KT50V
- **Manufacturer:** Stackpole Electronics, Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cml1206x7r102kt50v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cml1206x7r102kt50v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1000 pF
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.035" (0.90mm)
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 50V