# CMKZ5250B TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMKZ5250B TR
- **Manufacturer:** Central Semiconductor Corp
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmkz5250b-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmkz5250b-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Configuration:** 3 Independent
- **Current:** 100 nA @ 15 V
- **Impedance (Max) (Zzt):** 25 Ω
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 200 mW
- **Supplier Device Package:** SOT-363
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 900 mV @ 10 mA