# CMKT5089M10 TR PBFREE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMKT5089M10 TR PBFREE
- **Manufacturer:** Central Semiconductor Corp
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmkt5089m10-tr-pbfree
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmkt5089m10-tr-pbfree#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 50nA (ICBO)
- **DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:** 400 @ 100µA, 5V
- **Frequency:** 50MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 350mW
- **Supplier Device Package:** SOT-363
- **Transistor Type:** 2 NPN (Dual)
- **Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:** 500mV @ 1mA, 10mA
- **Voltage:** 25V