# CMJ206T32768DZFT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMJ206T32768DZFT
- **Manufacturer:** Citizen Finedevice Co Ltd
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmj206t32768dzft
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmj206t32768dzft#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/30/0-/81/300-8192-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/30/0-/81/300-8192-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 50 kΩ
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.094" (2.40mm)
- **Load Capacitance:** 12.5pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.098" Dia x 0.236" L (2.50mm x 6.00mm)