# CMHD2003 BK PBFREE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMHD2003 BK PBFREE
- **Manufacturer:** Central Semiconductor Corp
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmhd2003-bk-pbfree
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmhd2003-bk-pbfree#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 1.5pF @ 0V, 1MHz
- **Current:** 200mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 50 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** SOD-123
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1 V @ 100 mA