# CMF602R0000FKRE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMF602R0000FKRE
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmf602r0000fkre
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmf602r0000fkre#rfq
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 2 Ω
- **Size:** 0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%