# CMF555K1100FKBF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMF555K1100FKBF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmf555k1100fkbf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmf555k1100fkbf#rfq
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 5.11 kΩ
- **Size:** 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%