# CMF506K1900FHEK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMF506K1900FHEK
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmf506k1900fhek
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmf506k1900fhek#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CM/F1/.0/CMF1.0KQBCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Features:** Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 6.19 kΩ
- **Size:** 0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±50ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%