# CMF07750R00JNEB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMF07750R00JNEB
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmf07750r00jneb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmf07750r00jneb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/CM/F1/.0/CMF1.0KQBCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Features:** Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 750 Ω
- **Size:** 0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%