# CMCP310FG-12-01-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMCP310FG-12-01-00
- **Manufacturer:** STI Vibration Monitoring
- **Category:** Boxes, Enclosures, Racks
- **Subcategory:** Boxes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmcp310fg-12-01-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmcp310fg-12-01-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Gray
- **Container Type:** Junction Box
- **Design:** Cover Included
- **Height:** 8.000" (203.20mm)
- **Material:** Fiberglass
- **Ratings:** IP66, NEMA 4X
- **Size:** 12.000" L x 10.000" W (304.80mm x 254.00mm)