# CMCP300SS-10-01-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMCP300SS-10-01-00
- **Manufacturer:** STI Vibration Monitoring
- **Category:** Boxes, Enclosures, Racks
- **Subcategory:** Boxes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmcp300ss-10-01-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmcp300ss-10-01-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Gray
- **Container Type:** Junction Box
- **Design:** Cover Included
- **Height:** 6.000" (152.40mm)
- **Material:** Metal, Stainless Steel
- **Ratings:** IP66, NEMA 4X
- **Size:** 10.000" L x 8.000" W (254.00mm x 203.20mm)