# CMCP1100S-10-00-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CMCP1100S-10-00-00
- **Manufacturer:** STI Vibration Monitoring
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Motion Sensors - Accelerometers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cmcp1100s-10-00-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cmcp1100s-10-00-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Acceleration Range:** ±50g
- **Axis:** X
- **Bandwidth:** 0.32Hz ~ 10kHz
- **Features:** Side Exit, 10m Integral Cable
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -54°C ~ 85°C
- **Output Type:** Analog Voltage
- **Sensitivity (mV:** 100
- **Type:** Analog
- **Voltage:** 18V ~ 28V