# CM7V-T1A-32.768KHZ-9PF-20PPM-TB-QA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CM7V-T1A-32.768KHZ-9PF-20PPM-TB-QA
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cm7v-t1a-32-768khz-9pf-20ppm-tb-qa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cm7v-t1a-32-768khz-9pf-20ppm-tb-qa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 70 kΩ
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Load Capacitance:** 9pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.126" L x 0.059" W (3.20mm x 1.50mm)