# CM6560-104
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CM6560-104
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cm6560-104
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cm6560-104#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/92/10/8692102-DN4749-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 8.5A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 5mOhm
- **Height (Max):** 0.320" (8.13mm)
- **Inductance @ Frequency:** 100 µH @ 10 kHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.630" L x 0.630" W (16.00mm x 16.00mm)