# CM5740Z241B-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CM5740Z241B-00
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cm5740z241b-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cm5740z241b-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 20A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 1.3mOhm
- **Filter Type:** Power, Signal Line
- **Height (Max):** 0.367" (9.32mm)
- **Impedance @ Frequency:** 100 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 4
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.570" L x 0.395" W (14.48mm x 10.03mm)