# CM5441Z990B-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CM5441Z990B-00
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cm5441z990b-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cm5441z990b-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 55A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 0.3mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.610" (15.49mm)
- **Impedance @ Frequency:** 99 Ω @ 4 MHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Size:** 0.540" L x 0.410" W (13.72mm x 10.41mm)