# CM5441Z101B-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CM5441Z101B-00
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cm5441z101b-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cm5441z101b-00#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/92/00/8692003-240-2489-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 75A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 0.3mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.414" (10.52mm)
- **Impedance @ Frequency:** 100 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.540" L x 0.410" W (13.72mm x 10.41mm)