# CM4440Z111R-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CM4440Z111R-10
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cm4440z111r-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cm4440z111r-10#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 20A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 1mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.367" (9.32mm)
- **Impedance @ Frequency:** 110 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 3
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.435" L x 0.395" W (11.05mm x 10.03mm)