# CM3440Z171B-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CM3440Z171B-10
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cm3440z171b-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cm3440z171b-10#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/91/98/8691987-240-2487-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 20A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 1mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.508" (12.90mm)
- **Impedance @ Frequency:** 170 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.395" L x 0.335" W (10.03mm x 8.51mm)