# CM315H32768EZFT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CM315H32768EZFT
- **Manufacturer:** Citizen Finedevice Co Ltd
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cm315h32768ezft
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cm315h32768ezft#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/30/0-/88/300-8814-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 90 kΩ
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Height:** 0.035" (0.90mm)
- **Load Capacitance:** 12.5pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.126" L x 0.059" W (3.20mm x 1.50mm)