# CM309B33.8688MABJT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CM309B33.8688MABJT
- **Manufacturer:** Citizen Finedevice Co Ltd
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cm309b33-8688mabjt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cm309b33-8688mabjt#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/30/0-/40/300-4061-1-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/30/0-/41/300-4134-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 100 Ω
- **Frequency:** 33.8688 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.181" (4.60mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** 3rd Overtone
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Size:** 0.528" L x 0.200" W (13.40mm x 5.08mm)