# CM30-25NNP-EW1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CM30-25NNP-EW1
- **Manufacturer:** Sick Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cm30-25nnp-ew1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cm30-25nnp-ew1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** No Indicator
- **Ingress Protection:** IP68, IP69K
- **Material:** Plastic
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C (TA)
- **Output Type:** NPN-NC/NO, 4-Wire
- **Response Frequency:** 50Hz
- **Sensing Distance:** 0.157" ~ 0.984" (4mm ~ 25mm)
- **Sensor Type:** Capacitive
- **Shielding:** Shielded
- **Termination Style:** Cable Leads
- **Voltage:** 10V ~ 36V