# CM2718R121R-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CM2718R121R-00
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cm2718r121r-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cm2718r121r-00#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/24/0-/11/240-1112-1-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 20mOhm
- **Filter Type:** Power, Signal Line
- **Height (Max):** 0.311" (7.90mm)
- **Impedance @ Frequency:** 120 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 4
- **Size:** 0.275" L x 0.186" W (6.99mm x 4.72mm)