# CM2545X171B-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CM2545X171B-00
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cm2545x171b-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cm2545x171b-00#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/91/96/8691967-240-2485-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 10A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 3mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.377" (9.57mm)
- **Impedance @ Frequency:** 170 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.448" L x 0.248" W (11.38mm x 6.30mm)