# CM200S32.768KDZFT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CM200S32.768KDZFT
- **Manufacturer:** Citizen Finedevice Co Ltd
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cm200s32-768kdzft
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cm200s32-768kdzft#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/30/0-/83/300-8314-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/30/0-/10/300-1004-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 50 kΩ
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.098" (2.50mm)
- **Load Capacitance:** 12.5pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.311" L x 0.146" W (7.90mm x 3.70mm)