# CM1F-D-24V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CM1F-D-24V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Automotive Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cm1f-d-24v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cm1f-d-24v#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/84/11/12841183-255-3729-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 75 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Rating (Current):** 15 A
- **Features:** Diode, Sealed - Flux Protection
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 14 VDC
- **Must Release Voltage:** 2.4 VDC
- **Operate Time:** 10 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Release Time:** 15 ms
- **Switching Voltage:** 28VDC - Nom