# CM1A-D-P-12V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CM1A-D-P-12V
- **Manufacturer:** Panasonic Electronic Components
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Automotive Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cm1a-d-p-12v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cm1a-d-p-12v#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/84/11/12841183-255-3729-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 125 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Rating (Current):** 35 A
- **Features:** Diode, Sealed - Fully
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 7 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.2 VDC
- **Operate Time:** 10 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Release Time:** 15 ms
- **Switching Voltage:** 14VDC - Nom