# CM13032768DZCT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CM13032768DZCT
- **Manufacturer:** Citizen Finedevice Co Ltd
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cm13032768dzct
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cm13032768dzct#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/30/0-/80/300-8039-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/30/0-/80/300-8039-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 65 kΩ
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.055" (1.40mm)
- **Load Capacitance:** 9pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.272" L x 0.055" W (6.90mm x 1.40mm)