# CM0805C161R-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CM0805C161R-10
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cm0805c161r-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cm0805c161r-10#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/24/0-/25/240-2569-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/24/0-/25/240-2568-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 300mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 350mOhm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.047" (1.20mm)
- **Impedance @ Frequency:** 160 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)