# CM05X5R105M10AH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CM05X5R105M10AH
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cm05x5r105m10ah
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cm05x5r105m10ah#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Temperature Coefficient:** X5R
- **Thickness (Max):** 0.022" (0.55mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 10V