# CM01S900T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CM01S900T
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cm01s900t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cm01s900t#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/58/7-/20/587-2090-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 280mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 500mOhm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.035" (0.90mm)
- **Impedance @ Frequency:** 90 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.047" L x 0.039" W (1.20mm x 1.00mm)
- **Voltage Rating:** 20V