# CLU701-0304C4-353H5K2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CLU701-0304C4-353H5K2
- **Manufacturer:** Citizen
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/clu701-0304c4-353h5k2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/clu701-0304c4-353h5k2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/76/17/11761783-1642-1248-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **CCT (K):** 3500K
- **CRI (Color Rendering Index):** 90
- **Color:** White, Warm
- **Configuration:** Square
- **Current:** 700mA
- **Lens Type:** Flat
- **Light Emitting Surface (LES):** 6.00mm Dia
- **Lumens:** 103 lm/W
- **Luminous Flux @ Current:** 680lm (Typ)
- **Size:** 13.50mm L x 13.50mm W
- **Temperature:** 85°C
- **Type:** Chip On Board (COB)
- **Voltage:** 9.4V