# CLT32-R44
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CLT32-R44
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/clt32-r44
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/clt32-r44#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/CL/495-CLT32-55NDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 13.5A
- **Current Rating (Amps):** 10.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 7.6mOhm
- **Height:** 0.106" (2.70mm)
- **Inductance:** 440 nH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 165°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Supplier Device Package:** 4-SMD
- **Tolerance:** ±20%