# CLS70-18M18RF-04.00F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CLS70-18M18RF-04.00F
- **Manufacturer:** Amphenol Times Microwave Systems
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cls70-18m18rf-04-00f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cls70-18m18rf-04-00f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** 1.85mm Jack
- **1st Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **1st Contact Gender:** Female
- **2nd Connector:** 1.85mm Plug
- **2nd Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Color:** Blue
- **Features:** Armored Cable, Shielded
- **Frequency:** 70 GHz
- **Length:** 48.0" (1.2m) 4.0'
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Overall Impedance:** 50 Ω
- **Style:** 1.85mm to 1.85mm