# CLS4D23B-220NC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CLS4D23B-220NC
- **Manufacturer:** SUMIDA CORP
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cls4d23b-220nc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cls4d23b-220nc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 500mA
- **Current Rating (Amps):** 850 mA
- **DC Resistance (DCR):** 430mOhm Max
- **Height:** 0.098" (2.50mm)
- **Inductance:** 22 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.197" L x 0.189" W (5.00mm x 4.80mm)
- **Tolerance:** ±30%