# CLPFL-0300
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CLPFL-0300
- **Manufacturer:** Crystek Corporation
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** RF Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/clpfl-0300
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/clpfl-0300#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/87/41/48/8741481-744-1436-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Filter Type:** Low Pass
- **Frequency:** 300MHz
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Size:** 0.435" Dia x 1.504" L (11.05mm x 38.20mm)