# CLP4MA2A230
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CLP4MA2A230
- **Manufacturer:** Carlo Gavazzi
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Controllers - Liquid, Level
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/clp4ma2a230
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/clp4ma2a230#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/93/85/03/9385038-1864-1621-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A) x 2
- **Contact Rating @ Voltage:** 8A @ 250VAC
- **Features:** Adjustable Sensitivity
- **Mounting Type:** Socketable
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 50°C
- **Output Type:** Relay
- **Sensitivity:** 250Ohm ~ 500kOhm
- **Termination Style:** Plug In, 11 Pin (Octal)
- **Type:** High/Low Level
- **Voltage:** 230VAC