# CLP-127-02-F-DH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CLP-127-02-F-DH
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Receptacles, Female Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/clp-127-02-f-dh
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/clp-127-02-f-dh#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SA/M1/33/SAM13386DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Finish Thickness:** 3.00碌in (0.076碌m)
- **Contact Type:** Female Socket
- **Current Rating (Amps):** 3.3A per Contact
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.135" (3.43mm)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle
- **Number of Positions:** 54
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)
- **Row Spacing:** 0.050" (1.27mm)
- **Style:** Board to Board
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 240VAC, 330VDC