# CLM-6-30-80-27-AA02-F2-2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CLM-6-30-80-27-AA02-F2-2
- **Manufacturer:** Luminus Devices Inc.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/clm-6-30-80-27-aa02-f2-2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/clm-6-30-80-27-aa02-f2-2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **CCT (K):** 3000K 2-Step MacAdam Ellipse
- **CRI (Color Rendering Index):** 80
- **Color:** White, Warm
- **Configuration:** Rectangle
- **Current:** 120mA
- **Height:** 1.37mm
- **Lens Type:** Flat
- **Light Emitting Surface (LES):** 6.30mm Dia
- **Lumens:** 102 lm/W
- **Luminous Flux @ Current:** 330lm (Typ)
- **Size:** 12.00mm L x 13.00mm W
- **Temperature:** 85°C
- **Type:** Chip On Board (COB)
- **Viewing Angle:** 120°
- **Voltage:** 27V