# CLF5030NIT-471M-D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CLF5030NIT-471M-D
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/clf5030nit-471m-d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/clf5030nit-471m-d#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/17/445-174378-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 240mA
- **Current Rating (Amps):** 170 mA
- **DC Resistance (DCR):** 5.28Ohm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 470 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.209" L x 0.197" W (5.30mm x 5.00mm)
- **Tolerance:** ±20%