# CLF1G0035-100P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CLF1G0035-100P
- **Manufacturer:** Rochester Electronics
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - RF
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/clf1g0035-100p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/clf1g0035-100p#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 330 mA
- **Frequency:** 3.5GHz
- **Gain:** 12.5dB
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Power:** 100W
- **Supplier Device Package:** LDMOST
- **Technology:** HEMT
- **Voltage:** 50 V