# CLF12555T-470M-D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CLF12555T-470M-D
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/clf12555t-470m-d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/clf12555t-470m-d#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/15/445-15145-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3.2A
- **Current Rating (Amps):** 1.8 A
- **DC Resistance (DCR):** 120mOhm Max
- **Height:** 0.230" (5.85mm)
- **Inductance:** 47 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.492" L x 0.476" W (12.50mm x 12.10mm)
- **Tolerance:** ±20%