# CLF10060NIT-471M-D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CLF10060NIT-471M-D
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/clf10060nit-471m-d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/clf10060nit-471m-d#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/17/445-174378-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 600mA
- **Current Rating (Amps):** 600 mA
- **DC Resistance (DCR):** 720mOhm Max
- **Height:** 0.248" (6.30mm)
- **Inductance:** 470 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.398" L x 0.394" W (10.10mm x 10.00mm)
- **Tolerance:** ±20%