# CLE-120-01-G-DV-A-K-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CLE-120-01-G-DV-A-K-TR
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Receptacles, Female Sockets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cle-120-01-g-dv-a-k-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cle-120-01-g-dv-a-k-tr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/64/49/48/6449480-SAM9217-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle, Pass Through
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Contact Type:** Female Socket
- **Current Rating (Amps):** 2.7A per Contact
- **Fastening Type:** Push-Pull
- **Features:** Board Guide, Pick and Place
- **Insulation Color:** Black
- **Insulation Height:** 0.130" (3.30mm)
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 40
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Pitch:** 0.031" (0.80mm)
- **Row Spacing:** 0.047" (1.20mm)