# CL10F225ZP8NNNC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CL10F225ZP8NNNC
- **Manufacturer:** Samsung Electro-Mechanics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cl10f225zp8nnnc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cl10f225zp8nnnc#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/76/-2/1276-2833-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 2.2 碌F
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Temperature Coefficient:** Y5V (F)
- **Thickness (Max):** 0.035" (0.90mm)
- **Tolerance:** -20%, +80%
- **Voltage:** 10V