# CL-SB-13C-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CL-SB-13C-12
- **Manufacturer:** NIDEC
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Slide Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cl-sb-13c-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cl-sb-13c-12#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/26/06/15260630-563-1337-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Length:** 2.00mm
- **Actuator Type:** Standard
- **Circuit:** SP3T
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Material:** Copper
- **Contact Timing:** Non-Shorting (BBM)
- **Current Rating (Amps):** 200mA (DC)
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Switch Function:** On-On-On
- **Termination Style:** PC Pin
- **Voltage Rating:** 12 V