# CL-1-2006-0120-I
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CL-1-2006-0120-I
- **Manufacturer:** Visual Communications Company - VCC
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cl-1-2006-0120-i
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cl-1-2006-0120-i#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 7mA
- **Ingress Protection:** IP67
- **Lamp Color:** Red
- **Lens Style:** Round with Domed Top
- **Millicandela Rating:** 100mcd
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.551" (14.00mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** AC
- **Termination Style:** Wire Leads - 6" (152.40mm)
- **Type:** LED
- **Viewing Angle:** 30°
- **Voltage:** 120V