# CKR22CG680FM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CKR22CG680FM
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ckr22cg680fm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ckr22cg680fm#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Reliability
- **Capacitance:** 68 pF
- **Failure Rate:** M (1%)
- **Height:** 0.175" (4.45mm)
- **Lead Spacing:** 0.325" (8.25mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.260" L x 0.092" W (6.60mm x 2.34mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Tolerance:** 卤1%
- **Voltage:** 200V