# CKR11BX102KM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CKR11BX102KM
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ckr11bx102km
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ckr11bx102km#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Reliability
- **Capacitance:** 1000 pF
- **Failure Rate:** M (1%)
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.090" Dia x 0.160" L (2.29mm x 4.06mm)
- **Temperature Coefficient:** BX
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 100V